Jak meditovat během činnosti

Po minulém článku o minutových meditacích jsem zaznamenala několik nejasností ohledně meditace v činnosti – například u jednoduchých domácích prací jako je například mytí nádobí, uklízení, vaření, žehlení, zametání nebo procházka venku. V tomto článku vám tedy přesněji popíšu, jak se co nejvíce přiblížit meditativními stavu u jednoduchých činností.

„Chcete-li být šťastní, žijte v přítomnosti.“

Pro meditaci v činnosti je důležitá bdělost. Často, když se věnujeme jednoduché činnosti, bloudíme myšlenkami v minulosti nebo budoucnosti. Přemýšlíme, co jsme udělali špatně nebo plánujeme, co budeme dělat za chvíli, večer, zítra a podobně. Tím se zbytečně připravujeme o energii. Důležité je dostat se zpátky do přítomnosti. Abych se dostala do přítomného okamžiku, postupuji podle těchto kroků:

    1. Zaměřím se na dýchání – pozoruji svůj dech a vědomě ho prohloubím o jednu až dvě doby
    2. Uvědomím si pozici těla, pokud je potřeba, tak se srovnám – narovnám záda, nekřížím ruce a nohy (pokud to daná činnost dovoluje)
    3. Vyčistím mysl – představuju si, že mysl je uvolněná, čistá, všechny myšlenky nechávám odejít – představuju si, jak postupně odcházejí
    4. Soustředím se na činnost – dobrou pomůckou je v duchu si činnost pojmenovat: například „myju nádobí“
    5. Vnímám všemi smysly: cinkání talířů, zvuk vody, příjemné teplo vody, pro umocnění příjemné atmosféry si můžete také zapálit vonnou svíčku

Pokud se mi stane, že sklouznu pozorností nebo myšlenkami jinam, začnu zase od dýchání. Můžete si zkusit tuto krátkou meditaci třeba jenom na několik minut a už během této krátké doby bude mít pozitivní účinek na vaše tělo, dech se prohloubí a vaše tělo načerpá novou energii. Dalším příjemným bonusem může být, že si zpříjemníte činnost, která nemusí být na první pohled lákavá.

Přeju vám hodně radosti do vašich meditativních chvilek.

Vaše Monika♥

Pokud se vám článek líbil, sdílejte jej s přáteli a přidejte se do mojí fb skupiny Minutové meditace.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.